"Kyokushin - oznacza poszukiwanie najwyższej prawdy w aspekcie fizycznym, psychicznym oraz duchowym."

Sosai Masutatsu Oyama

kanku HISTORIA KARATE kanku

strona główna  ›  HISTORIA KARATE
Fragment książki Waldemara Leończyka - ”Oyama karate STYL STULECIA”

Pierwszy zapis o sztukach walki pochodzi z roku 2500 p.n.e. [...] Za kolebkę wszystkich dalekowschodnich sztuk walki uważa się Chiny, a konkretnie klasztor Shaolin. Według źródeł historycznych w roku 520 p.n.e. do klasztoru Shaolin przybył Bodhidharma, oświecony mnich z Indii.

Bodhidharma studiując techniki ataku zwierząt i owadów oraz siły natury, łączył je ze specjalnymi metodami oddychania i tworzył podstawy legendarnego systemu walki bez użycia broni. Tego wszystkiego mauczał mnichów klasztoru Shaolin, którzy po zburzeniu tego klasztoru przez wojska mandżurskie wyruszyli w różne części świata nauczając sztuki walki wręcz.

Pomostem, którym karate przedostaje się z Chin do Japonii jest Okinawa. Druga ważna data w historii karate to rok 1609, kiedy to japoński ród Satsuma, po porażce z rodem Tokugawa, dokonuje militarnej ekspedycji na Okinawę. Okupacja wysp trwa ponad 250 lat. Zakaz posiadania wszelkiej broni prowokuje tubylców do studiów walki wręcz, które odbywają się w zupełnej tajemnicy, najczęściej nocą.


Gichina Funakoshi
Gichina Funakoshi (1868-1957)

Za ojca sztuki karate uważa się okinawskiego mistrza Gichina Funakoshi (1868-1957), twórcy stylu Shotokan. Na obszarze całego Ryukyu, dawał on pokazy sztuki karate, wywołując powszechny podziw nie tylko najwyższych dostojników państwowych, ale również wielu ekspertów sztuk walki m.in. Jigoro Kano, twórcy Judo. [...] Wkrótce nastąpiło też oficjalne wprowadzenie tej sztuki walki do programu nauczania w okinawskich szkołach. Pokazy karate prowadzone przez Funakoshi w Budokuden w Kioto w 1915 roku sprawiły, że sztuka ta, obok judo, kendo i aikido, weszły w skład japońskiego systemu budo. W świątyni Enkaku-Ji znajduje się obelisk poświęcony pierwszemu propagatorowi sztuki karate (pustej ręki), w którym obok imienia mistrza widnieje napis:

"KARATE NI SENTE NASHI" - "KARATE NIGDY NIE BYŁO TECHNIKĄ AGRESJI".

Oyama karate styl stulecia