"Kyokushin - oznacza poszukiwanie najwyższej prawdy w aspekcie fizycznym, psychicznym oraz duchowym."

Sosai Masutatsu Oyama

kanku KOLORY PASÓW kanku

strona główna  ›  KOLORY PASÓW
kolory pasów

Opracowanie na podstawie Cameron Quinn "The Budo Karate of Mas Oyama" przez Elżbietę Wnuk-Lisowską.

Zawiązanie pasa - "hara" jest symbolicznym gestem oznaczajacym połączenie umysłu i ciała. Kolory pasów nie są przypadkowe. Symbolizują powolny postęp, przechodzenie z jednego etapu na drugi, opanowanie własnego umysłu, ciała i emocji. Ich symbolika wiedzie w kierunku indyjskiej jogi, przypomina, że karate nie jest tylko fizycznym treningiem lecz filozofią życia, która ma swoje źródła we wschodnim pojmowaniu prawdy i rzeczywistości.

Idea kolorówych pasów pochodzi z Judo. Opracował ją Kano Jigoro. Ojciec japońskiego karate Gichin Funakoshi zaadaptował ją do karate, wprowadzając jednak pewne zmiany - miejsce subiektywnej oceny ucznia przez nauczyciela zajął egzamin.

Początkowo były tylko białe, brązowe i czarne pasy, jednak czasem dodano nowe kolory lepiej obrazujące stopień zaawansowania ucznia.

Światło jest najsubtelniejszym ze zjawisk, jest podstawą stworzenia. Wszystko co nas otacza, także my sami, jesteśmy wibrujacą energią. Jednak to, co postrzegamy zamyka sie miedzy fioletem a czerwienią, reszta pulsuje zbyt wolno lub zbyt szybko, aby można ją zobaczyć.

Kolory nie są obojetne, każdy ma swoją naturę, wiążą się z obiektem i stanem w jakim ten obiek się znajduje. Mówimy, że ktoś czerwienieje ze złości, blednie ze strachu, żółknie z zazdrości...

kolory pasów


wiązanie pasa7 CZAKRAMÓW


Siła życiowa (ch'i, jap. ki) wnika do człowieka wraz z oddechem i pożywieniem i manifestuje sie najintensywniej w siedmiu czakramach - punktach energetycznych ułożonych wzdłóż kręgosłupa. Przedstawia się je zwykle jako kwiaty lotosu (o różnej ilości płatków), połączone z kręgosłupem cienką łodyżką. Każdy z nich wibruje inną energią ma swój zapach, smak i osobowość. Każdy ma swój kolor.

Mukadhara czakra - znajduje się miedzy organami płciowymi a odbytem. Związana jest z elementem ziemi i najbardziej fizycznym spośród kolorów - czerwonym. Dostarcza ciału witalności i energii, zaopatruje w nią wyżej położone czakramy.

Svadhishthana czakra - leży w odległości trzech palców powyżej organów płciowych. Związana jest z elementem wody. Kieruje instynktami, odruchami fizjologicznymi i emocjami. Odpowiada jej kolor pomarańczowy. Medytacja nad nią rozwija równowagę ducha, daje pogodny i intensywny kontakt z otoczeniem.

Manipura czakra - usytuowana jest w okolicy pępka. Związana jest z ogniem i słońcem. Odpowiada za poczucie własnego "ja", ambicje, siłę woli i agresję. Pulsuje kolorem żółtym.

Anahata czakra - umieszczona pośrodku klatki piersiowej wiąże się z elementem powietrza. Kieruje oddechem i pracą serca. Medytacja nad nią rozszerza pole świadomości, budzi bezinteresowną milość, szlachetność i współczucie. Odpowiada jej kolor zielony.

Vishudhi czakra - usytuowana w krtani kieruje mową, porozumiewaniem się i intelektem. Aktywizują ją ciemnoniebieskie drgania światła. Pamietajmy, że głos człowieka jest niezwykle ważnym narzędziem - może leczyć lub zabijać, nieść ukojenie i niepokój. Odpowiada jej kolor ciemnoniebieski.

Ajna czakra - zwana również trzecim okiem, znajduje się pośrodku czoła. Jest ośrodkiem koncentracji. Medytacja nad nią rozwija intuicję, instynkt, poznanie pozazmysłowe. Kieruje pozostałymi czakrami. Odpowiada jej kolor niebieski indygo.

Sahasrara czakra - to punkt na czubku głowy (ciemie), który łączy człowieka z nieskonczonością. Syntetyzuje wyższą energię kosmiczną, niczym pryzmat rozszczepia białe swiatło na siedem kolorów tęczy. Medytacja nad nią rozwija najwyższe formy świadomości i prowadzi do oświecenia.

Zdobywanie kolejnych pasów to swego rodzaju podróż - tyle symboliczną co realną. Każdy etap to nowe zadania i pytania, to zdolność rozumienia prawdy, panowanie nad samym sobą, siłą i madrością. Im jest się na tej drodze dalej, tym większe pragnienie by codzienny trening pogłębić lekturą, medytacją, spotkaniem z ludźmi.

Biel odbija wszystko i nie przyjmuje niczego. Zawiera bowiem w sobie całą gamę kolorów. Symbolizuje nadzieję, czystość, entuzjazm, możliwość zdobycia i przyjęcia wszystkiego. Podobnie jak czerń, w swojej najczystszej formie nie występuje w przyrodzie. Wraz z pierwszym treningiem biały pas traci swoją biel. Wchłania pot i kurz, powoli zmienia swoją dziewiczą, czystą barwę. Oprócz pasa czarnego, jest on chyba najważniejszy w życiu karateki. Od niego rozpoczyna się powolna wspinaczka w górę. Każdy, kto otrzyma swój pierwszy pas powinien się nim cieszyć. Powinien trenować w skupieniu i spokoju, uczyć się etykiety dojo, właściwej postawy i wytrwałości.

Po kilku miesiącach treningu biały pas zmienił swój kolor, pociemniał. Nadszedł moment aby przejść na kolejny etap i rozwiązać nowe problemy. Tak jak pomarańcz odpowiada materii i elementowi ziemi, tak trening pomarańczowego pasa związany jest z zachowaniem równowagi, poczuciem stabilnosci, nauka kontrolowania wlasnego ciała, postawy, praca stóp i nóg. W niektórych krajach pas ten się pomija i uczniowie otrzymują od razu pas niebieski.

Wraz z otrzymaniem niebieskiego pasa uczeń rozpoczyna nowy etap - miękkiego dostosowania się, płynności ruchów, giętkości ciała. W Japonii ten etap nazywa się mizu-iro-obi - "stopień koloru wody". Symbolizuje płynność przepływającej wody i wiąże się z svadhishthana czakra. Woda pozostaje niezmienna bez wzgledu na to, czy jest cicho szemrzącym strumieniem, spienioną rzeką, czy oceaniczną falą. Woda nie stawia oporu, zawsze ustępuje z drogi, ale tylko po to, by otoczyć i wypełnić. Dostosowuje się do kształtu filiżanki i miekko poddaje się twardej skale, po to by po jakimś czasie ją skruszyć...

Trening błękitnego pasa to nauka miekkości, elastyczności, koordynacji techniki i wyczucia ciosu przeciwnika, dostosowania się do niego. To także przezwyciężenie pokusy aby zmniejszyć intensywność treningu, uciec od monotonii i jednostajności. To pierwsza poważna lekcja panowania nad sobą i stanem swojego umysłu. Prawdziwie niebezpieczny jest ten, kto nie okazuje gniewu!

Po sześciu miesiącach solidnego treningu z "niebieskim pasem" można otrzymać pas żółty. Kolor żółty wiąże się z manipura czakra i elementem ognia. Związany jest z punktem, o którym tak dużo się mówi w japońskiej filozofii i samurajskiej tradycji sztuk walki. To szczególne miejsce, umieszczone w dolnej części brzucha jest magazynem psychicznej i fizycznej energii człowieka. Każdy, kto pragnie zdobyć ten pas, powinien sobie uświadomić, że siła mentalna jest nie mniej ważna od fizycznej. Prawdziwa siła zależy bowiem od mentalnej stymulacji i pracy umysłu nad ciałem. Karate, to coś więcej niż rozwój fizyczny.


KOLORY WYŻSZYCH STOPNI


"Nie popadaj w dumę. Skromność jest mądrością. Pycha - ignorancją. Unikaj spadającej skały, uciekaj, gdy przeczuwasz niebezpieczeństwo. Nie postępuj nierozważnie; woda zawsze podąża w dół".

Zieleń jest mieszaniną żółtego (element ognia) i niebieskiego (element powietrza i pustki). Odpowiada mu usytuowana w pobliżu serca anahata czakra. Zielony pas lub trzecie i czwarte kyu to nauka panowania nad sobą i rozwijanie pozytywnego stosunku do ludzi i świata. Trudność tego etapu polega na tym, aby z całą mocą uświadomić sobie, że siła bez mądrości i współczucia jest jedynie destrukcją. To czas w którym trzeba zrozumieć, że nigdy nie pozna się całej prawdy i że we wszystkim co nas otacza kryje się znacznie więcej niż mogą dostrzec oczy.

To także czas by pomyśleć o diecie! W dzisiejszych czasach człowiek spożywa o wiele za dużo czerwonego mięsa. Jeśli nie można go całkowicie wykluczyć z jadłospisu, warto je chociaż trochę ograniczyć, a w to miejsce wprowadzic wiecej "zielonych potraw" - surowych jarzyn i owoców. W pewnym sensie jest się tym, co się je. Nie można być jednak niewolnikiem żadnej diety. Zielony pas to dojrzałość, mądrość i miłość.

Brązowy pas znakomicie czuje swoje ciało, doskonale opanował wszystkie techniki. Potrafi wyjaśnić je młodszym kolegom jasno i precyzyjnie. Spokój i jasność płyną z własnego doświadczenia. Brązowy to mieszanina czerwonego, żółtego i niebieskiego - zadanie "brązowego pasa" to zachowanie równowagi między ciałem, duchem i duszą.

Czarny jest kolorem siły. Powiązany z kolorem ciemnoniebieskim i piątym czakramem wykracza poza fizyczność i cielesność. Każdy, kto otrzymał czarny pas powinien wejżeć w siebie; zadać sobie pytanie - Czy jest dostatecznie dojrzałym? Zdać sobie sprawę ze stanu własnego umysłu. Można oszukać wszystkich lecz nie siebie. Zostało jeszcze wiele do zrobienia. Mistrzem zostaje ten, kto nie zaprzestaje wysiłku!

The Budo Karate of Mas Oyama